Läsåret 2017/18

Algebraic Groups, Wushi Goldring, SU hösten 2017
Introduction to Sectorial Operators, Jonathan Rohleder, SU hösten 2017
Topics in Analysis, Danijela Damianovic och Henrik Shahgholian, KTH hösten 2017
Constructive and Computational Mathematics, Peter LeFanu Lumsdaine, SU våren 2018
Geometric Function Theory, Alan Sola (SU) och Fredrik Viklund (KTH), våren 2018
Polynomial Functors in Algebra and Topology, Greg Arone, SU våren 2018
Riemann-Hilbert Methods in Asymptotic Analysis, Maurice Duits, KTH våren 2018

Läsåret 2016/17

Computational Clgebraic Geometry (Läskurs), Mats Boij, (KTH) och Samuel Lundqvist (SU), hösten 2016
Constructions in Dynamical Systems (Läskurs), Kristian Bjerklöv och Maria Saprykina, KTH hösten 2016
Differential Geometry, Mattias Dahl och Hans Ringström, KTH hösten 2016
Mathematical Analysis For All!, John Andersson, KTH hösten 2016
Real and Complex Analysis (Läskurs), 15hp, Fredrik Viklund, KTH helår
Algebraic Topology, Gregory Arone (SU), Tilman Bauer och Wojciech Chacholski (KTH), våren 2017
Classical Combinatorics, Linusson och Brändén, KTH våren 2017
An Introduction to Pseudodifferential Operators, Rodriguez-Lopez, SU våren 2017
Matematical Didactics, Tambour, SU våren 2017
Mathematical Physics. (Topics in Mathematics IV), Lundholm, KTH våren 2017
Realizability: Computational Interpretations of Logic, Erik Palmgren, SU våren 2017
Topics in Applied Algebraic Geometry, Dickenstein och Di Rocco, KTH våren 2017

Läsåret 2015/16

Commutative Algebra, Roy Skjelnes, hösten 2015
Cluster Algebras, Michael Shapiro, hösten 2015
Elliptic Partial Differential Equations and Harmonic Function Theory (Läskurs), Jonatan Lenells och Henrik Shahgolian, hösten 2015
Random Matrices, Maurice Duits och Kurt Johansson, hösten 2015
Model Theory, Erik Palmgren, hösten 2015
Algebraic and Enumerative Combinatorics, Petter Bränden, våren 2016
Clifford Algebras, Douglas Lundholm och Lars Svensson, våren 2016
Étale Cohomology, Jonas Bergström och David Rydh, våren 2016
Spectral Theory for Quantum Graphs, Pavel Kurasov, våren 2016
Several Complex Variables (Läskurs), Håkan Hedenmalm, våren 2016
Operads in Algebraic Topology, Alexander Berglund och Stephanie Ziegenhagen, våren 2016

Läsåret 2014/15

Infinity-categories and Homotopy Type Theory, Ph. Hackney och P. Lumsdaine, hösten 2014
Riemann Surface, Analytic and Algebraic Aspects, J. E. Björk och B. Shapiro, hösten 2014
Gröbner Bases, J. Backelin, våren 2015
Spectra of (non-selfadjoint) Matrices and Operators, A. Luger och Christiane Tretter (Bern), våren 2015

Läsåret 2013/14

Commutative Algebra II, Christian Gottlieb, SU hösten 2013
Type Theory, Erik Palmgren, SU hösten 2013
Fourieranalys, KTH hösten 2013
Analysis on Manifolds, Olga Rossi, våren 2014
Spectral Theory for Quantum Graphs, Pavel Kurasov, våren 2014
Cathegory theory, våren 2014