MATEMATISKA INSTITUTIONEN  Veckoschema
STOCKHOLMS UNIVERSITET  Linjär algebra 1, gk
Avd Matematik  VT 2004

Jörgen Backelin, tel. 164573 (arb), 7607640 (hem), elpost joeb@math.su.se Jens Brage, tel. 164545, elpost brage@math.su.se Samuel Lundqvist, tel. 164514, elpost samuel@math.su.se Martin Tamm, tel. 164538, elpost tamm@math.su.se Sara Zahedi, tel. 161435, elpost sara@math.su.se Kurssida: www.math.su.se/˜ joeb/kurser/lagk

Kurslitteratur: Tengstrand (T), Lineär algebra med vektorgeometri, Studentlitteratur,

Persson, Böiers, Analys i en variabel (PB), Studentlitteratur Övningar till Analys i en variabel (Ö), LTH Extra övningar (EÖ).

(Bredvidläsning: Extra övningar för egna studier finns i

Albertsson, Lineär algebra med vektorgeometri. Övningsbok.)

Dag 1 Översikt av kursen. Induktion, binomialsatsen \underline{Text:} PB: 1.12, 1.4.5 \underline{Övn:} EÖ 1–12, PB 1.97–1.106, 1.112

Dag 2 Lineära ekvationssystem \underline{Text:} T: kap. 1 utom 1.4 och 1.5 \underline{Övn:} T: 1.1–1.10; EÖ: 13–17

Dag 3-4 Matriser \underline{Text:} T: kap. 2 utom 2.5 \underline{Övn:} T: 2.1–2.22

Dag 5-6 Vektorer i planet och rummet \underline{Text:} T kap. 3 \underline{Övn:} T: 3.1–3.14. (Räkneövning dag 6.)

Dag 7 Skalärprodukt \underline{Text:} T kap. 4 \underline{Övn:} T: 4.1–4.12

Dag 8 Vektorprodukt, area, volym och determinanter \underline{Text:} T kap. 5 \underline{Övn:} T: 5.1–5.20

Dag 9-10 Räta linjens och planets ekvationer. Kursivt: andragradskurvor \underline{Text:} T kap. 6; kursivt: 9.1–9.2 \underline{Övn:} T: 6.1–6.21, 9.1

Dag 11-12 Lineära avbildningar \underline{Text:} T kap. 7 t. o. m. 7.4 \underline{Övn:} T7.1–7.5,7.8–7.14. (Räkneövning dag 11)

Dag 13-14 Repetition. Sista dagen: Ingen handledning, i stället 4 timmar kombinerad räkning/repetitionsgenomgång (efter studenternas önskemål)

Tentamensdagar: 18/5, 16/8. (Glöm inte anmälan minst 5 arbetsdagar före!)