Kompletterande schema för Linjär algebra gk, VT04

Föreläsningar i sal 15 (Backelin): Alla dagar markerade B på det gröna schemat.

Lärarledda räkneövningar (Backelin): I sal 15, 12.45–14.30 dag 6 (6/4) och dag 11 (27/4). Vidare försiggår dag 14 (11/5) i praktiken en sammanslagen räkneövning och föreläsning (med början 12.45 och avslutning tidigast 16.30).

Övriga icke stjärnmarkerade föreläsningsdagar (alltså dagarna 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13) tillhandahålls handledning i sal 15 (lärare: Lundqvist och Zahedi), 12.45–14.30

Dessutom hålls lektioner i grupper enligt följande (med precis starttid 12.45 och ungefärlig sluttid 14.00):

Grupp 1: Tisdagen 23/3, fredagen 2/4, tisdagen 13/4, fredagen 23/4, tisdagen 4/5; alltid i sal 12, lärare Tamm.

Grupp 2: Fredagen 26/3, tisdagen 30/3, fredagen 16/4, tisdagen 20/4, fredagen 7/5; alltid i sal 12, lärare Tamm.

Grupp 3: Tisdagen 23/3, fredagen 2/4, tisdagen 13/4, fredagen 23/4, tisdagen 4/5; alltid i sal 21, lärare Backelin.

Grupp 4: Fredagen 26/3, tisdagen 30/3, fredagen 16/4, tisdagen 20/4, fredagen 7/5; alltid i sal 21, lärare Backelin.

Grupp 5: Tisdagen 23/3, fredagen 2/4, tisdagen 13/4, fredagen 23/4, tisdagen 4/5; alltid i sal 37, lärare Brage.

Grupp 6: Fredagen 26/3, tisdagen 30/3, fredagen 16/4, tisdagen 20/4, fredagen 7/5; alltid i sal 37, lärare Brage.

OBSERVERA ATT GRUPPINDELNINGEN HAR ÄNDRATS! Grupperna har slagits ihop 2 och 2, vilket betyder att du kan beräkna ditt nya gruppnummer ur ditt gamla med följande algoritm: Dela det gamla numret med två. Om kvoten är ett heltal, så är detta det nya gruppnumret. Avrunda annars kvoten uppåt till närmaste heltal, som är ditt nya gruppnummer. Om du ändå har frågor om din grupptillhörighet (t. ex. för att du inte var med i någon grupp under introduktionskursen), så hör av dig direkt till mig!

Jörgen Backelin